среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenie te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bli��niaczo podobne, tak że czasami mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachety te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, łatwej obróbce i stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź od razu ociosuje, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenie PVCKarczewa na plot i bramkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie głazów na sztachety z plastiku na plot i furtkę ze sztachet, przybierają one wtenczas rozmaite atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak potężnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można także ciąć na sześciany o regularnych kształtach, używane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy pomocy specjalnych klinów i dłut na małe, nieregularnych obrysów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki PVC używa się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na ogrodzenia plastikowe na plot i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być różny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki a także ogrodzenia z plastiku na plot i furtę ogrodzeniowa wznosi się z głazów różnego obrysu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kawałków o nieregularnych obrysach, trzeba je trafnie łączyć tzn. tak, ażeby kształt każdego następnego integrował się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają również mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, aby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий