понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot alias żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne zwykle spełniają funkcje ogrodzenia, choć często służą tez za dekoracje. Z reguły takie ogrodzenie z Winylu z Poręby sadzi się w nasłonecznionych miejscach, w których ekspresowo rosną oraz silnie gęstnieją. Mnóstwo wdzięku maja także takie rosnące ploty, jakie prowadza poprzez osłonięte zaułki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek ewentualnie kwiatami komponują zajmujące wzrok obrazki, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer obok takiego płotu wycisza a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki jakie dominują w skwerze, oraz nasze upodobania i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, często tez bujnie rozkwitają, jednak chcą również sporo miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia PVC z Łęcznej zdołają być nadzwyczaj cienkie, jednakże należny je cyklicznie przycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się myśleć, gdyż takie ogrodzenie tworzy się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•błyskawicznie wzrasta,
•cyklicznie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek stanowi niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować wyłącznie od strony ogrodu, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie z plastyku z Staronia Śląskiego stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy dosyć miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий